VOĆE SA NISKIM I VISOKIM SADRŽAJEM FRUKTOZE – RAZLIKA I ZAŠTO JE TO VAŽNO

Autor: hormonska_veza2,

Pre nego što počnete da uživate u velikoj činiji voćne salate, saznajte koje voće ima visok sadržaj fruktoze – i zašto je to važno.

Svi znaju da previše šećera može biti štetno po zdravlje. Čak i zaslađivače poput meda ili javorovog sirupa, treba koristiti samo umereno.

Hranljive materije u voću

Voće je bogato vitaminima, mineralima i antioksidansima. Većina voća takođe sadrži dobru količinu vlakana, koja su neophodna za zdrava creva i pravilnu eliminaciju.

Važno je znati da određeno voće sadrži različite oblike prirodnih šećera, a oni mogu uticati na to kako vaše telo postupa sa njim tokom procesa varenja. Dve osnovne vrste šećera koje se nalaze u voću su fruktoza i glukoza.

5 negativnih efekata fruktoze na zdravlje

Fruktoza je tipično glavni izvor voćnog šećera, dok se glukoza češće nalazi u hrani bogatoj ugljenim hidratima poput povrća. Fruktoza ima tendenciju da ima više negativnih uticaja na zdravlje.

Evo pet uobičajenih rizika od konzumiranja previše fruktoze.

1. Telesna mast

Kada se jede fruktoza, veliki procenat nje se pretvara direktno u masnoću i skladišti u ćelijama jer je glukoza preferencijalno gorivo ugljenih hidrata u telu. Ovo može biti direktan uzrok debljanja.

2. Insulinska rezistencija i dijabetes

Pretvaranje fruktoze u masnoću takođe može da ima tendenciju ka insulinskoj rezistenciji, gde telo slabije reaguje na pokušaje insulina da unese glukozu u ćelije, a može čak i da doprinese razvoju dijabetesa tipa 2.

3. Kardiovaskularne bolesti

Fruktoza je potencijalni uzrok srčanih problema jer povećava trigliceride i druge faktore rizika. Višak fruktoze takođe može povećati veličinu LDL čestica u krvi, što može dovesti do sužavanja arterija.

4. Toksičnost jetre

Slično kao kod prekomernog unosa alkohola, previše fruktoze može izazvati oštećenje jetre menjajući metabolizam i hormonsku signalizaciju. Kada se pojede previše voća, ono se može pretvoriti u masne naslage u jetri, smanjujući sposobnost jetre da funkcioniše i dovodi do problema sa varenjem i detoksikacijom.

5. Zavisnost od šećera

Fruktoza može posebno izazvati zavisnost. To je zato što fruktoza utiče na nivoe hormona u mozgu koji su povezani sa apetitom i može dovesti do smanjenog osećaja sitosti nakon obroka. Ovo je posebno važno, jer se procenjuje da čak 10 procenata naših dnevnih kalorija dolazi samo iz izvora fruktoze.

Previše šećera, čak i iz voća, može povećati šećer u krvi i dovesti do destruktivnih uticaja na zube, bolesti desni, LDL holesterol, krvni pritisak, upalu i još mnogo toga.

Nivo fruktoze u voću

Dakle, kako znate koje voće treba jesti i koliko je zdrava količina?

Sledeća lista voća pokazuje grame fruktoze po porcijama od 1 šolje:

Limun: 0 g

Brusnice: ½ g

Maline: 3 g

Kupine: 3½ g

Jagode: 4 g

Nektarina: 5 g

Breskva: 6 g

Banana: 7 g

Borovnice: 7½ g

Jabuka: 9½ g

Kruška: 12 g

Grožđe: 12½ g

Mango: 32 g

Pa koliko možete jesti? Neka istraživanja pokazuju da je 25 do 40 grama fruktoze dnevno prihvatljivo.

Suština

Fruktoza je jednostavan oblik šećera koji može biti teško svarljiv u velikim količinama, što dovodi do problema sa osetljivošću na insulin, ravnotežom hormona i kardiovaskularnim bolestima.

Dok voće treba uključiti u zdravu i uravnoteženu ishranu, važno je zapamtiti da šećer u bilo kom kapacitetu treba da bude ograničen. Imajte na umu koje voće ima najviše fruktoze i zapamtite da jedete puno povrća da biste ublažili rizike.